to top

Pzt - Cu 09:00 - 18:00

Bizi Arayın (0216) 652 2268

Mobbing – Kötü Niyet Tazminatı

Mobbing Nedir?

Mobbing, Latince kökenli bir sözcük olan mobbing; psikolojik şiddet, baskı, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek anlamlarına gelir. Son zamanlarda işyerlerinde sıkça duyulan bir kavram olan mobbing, hukuki şartları sağladığı müddetçe dava konusu olacaktır.  

Mobbing uygulaması öncelikle işyerinde olması gerekir. Belli bir işçiyi hedef almalı ve devamlılık arz etmelidir. Bu şartlar sağlandığında hukuki mobbingin varlığından söz edebiliriz. Devamlılık olmadığı zaman ya da açık aralıklarla yapılan baskıları Yargıtay mobbing olarak değerlendirmemektedir.

Mobbingin şekli farklılık göstermekle birlikte, amacı çoğunlukla işçinin işten ayrılmasını sağlamaktır. Mobbinge maruz kalan işçi, iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir ve kıdem ve ihbar tazminatına da hak kazanır. Mobbingin tespit edilebilmesi için iş mahkemelerinde dava açılabilir, tespit edilen mobbing sonucu tazminata da hak kazanır.

Kötü Niyet Tazminatı

Yine 4857 sayılı iş kanununun 17. maddesinde düzenlenmiştir. İşçinin iş sözleşmesinin fesih hakkının kötüye kullanılarak sona erdirilmesi sonucu işverenin işçiye ödeme yükümlülüğü doğan bildirim süresinin üc katı tutarındaki tazminat miktarıdır. İş Kanunu 17. maddede süreli fesihten bahsedilmekte olup, belirsiz süreli iş sözleşmelerinin ihbar süresi olarak da bilinen süreler sonunda feshin gerçekleştiği sürelerdir.

İlişkili Bağlantılar

Pazartesi, 23 Mart 2020 Kategori İş Hukuku

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz.
Uzmanlık alanlarımızda hukuk ve danışmanlık hizmeti almak için şimdi iletişime geçin

Adresimiz

Cevizli Mh. Bağdat Cd.
Dragos Love Apt. No: 534 D:19
Maltepe, İstanbul

Çalışma Saatleri

Pzt - Cu
09:00 - 18:00
Cmt - Paz
Kapalı
Resmi Tatiller
Kapalı