to top

Pzt - Cu 09:00 - 18:00

Bizi Arayın (0216) 652 2268

Mirasçılık Belgesinin (Veraset İlamının) İptali Davası

Türk Medeni Kanunu 598. maddesine göre mirasçılık belgesi (veraset ilamı) kanuni veya atanmış mirasçılarının veya vasiyet alacaklılarının talepleriyle Sulh Hukuk Mahkemelerince veya noterlikçe verilen ve kimlerin mirasçı olduğunu gösteren belgedir.

Mirasçılık belgesi veya diğer bir deyişle veraset ilamı, miras hakkının varlığını kesin olarak gösteren bir belge niteliği taşımaz. Türk Medeni Kanunu 598. maddesi 3. bendine göre;  “Mirasçılık belgesinin geçersizliği her zaman ileri sürülebilir.” mirasçılık belgesi ilam niteliğinde bir belge değildir. Mirasçıların tereke üzerindeki paylarını açıklayan bir belgedir.

Mirasçılık belgesi vermek, çekişmesiz yargı işi olup, Sulh Hukuk mahkemelerinin görevine girer. Ancak, buna karşılık; mirasçılık belgesinin iptaline ilişkin davalar çekişmeli yargı işi olup, asliye hukuk mahkemelerinin görev alanında kalır. Davanın ölen kişinin yerleşim yerindeki Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılması gerekir. Dava; mirasçılık belgesinde hak sahibi olarak görünen kişi veya kişilere karşı yöneltilir.

Davanın açılabilmesi için Mirasçılardan bir kısmı (veraset ilâmında) mirasçılık belgesinde gösterilmemiş veya paylar (veraset ilâmında) mirasçılık belgesinde yanlış belirlenmiş veya mirasçı sıfatı olmadığı halde (veraset ilâmında) mirasçılık belgesinde mirasçı olarak gösterilmiş olmalıdır.

Yapılacak yargılama neticesinde Veraset ilamının iptalini isteyen kişi iddiasını ispatlarsa evvelce verilmiş olan veraset ilamı (mirasçılık belgesi) iptal edilir. Yeni belge düzenlenir.

 

İlişkili Bağlantılar

Pazartesi, 23 Mart 2020 Kategori Miras Hukuku

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz.
Uzmanlık alanlarımızda hukuk ve danışmanlık hizmeti almak için şimdi iletişime geçin

Adresimiz

Cevizli Mh. Bağdat Cd.
Dragos Love Apt. No: 534 D:19
Maltepe, İstanbul

Çalışma Saatleri

Pzt - Cu
09:00 - 18:00
Cmt - Paz
Kapalı
Resmi Tatiller
Kapalı